CZY WIESZ,ŻE

• Jedną z najdawniejszych form książki jest gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie co najmniej 3 tys. lat p.n.e. w Mezopotamii.
  • Pergamin to materiał piśmienniczy wyrabiany ze specjalnie wyprawionej skóry zwierzęcej. Był on bardzo kosztowny ale zarazem trwały. Pergaminowe arkusze zaczęto składać i zszywać. W ten sposób powstał kodeks- nowa forma książki, znacznie praktyczniejsza od zwoju.
  • Najstarszy zachowany zwój papirusowy pochodzi z XXX w. p.n.e.
  • Pliniusz Starszy obliczył żywot karty papirusowej na ok. 200 lat.
  • W Chinach i Japonii do dziś wytwarza się prócz zwykłych książek - książki zwoje. Są to zwykle cykle obrazków malowanych ręcznie, którym towarzyszy krótki wypisany pędzelkiem tekst.
  • W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
  • Według tradycji, pierwszym, który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar (I w. pne.). Ten pomysł okazał się trwalszy niż jego podboje.
  • Karta tytułowa pojawiła się ok. 1500 r. Tytuł zajmował 5-6 wierszy.
  • Przecinek zastosowano po raz pierwszy na przełomie XV i XVI w. przez drukarza weneckiego Aldusa Manitiusa, także Manitius zaczął dodawać do książek spis treści.
  • Numerację stronic wprowadzono dopiero w XVI w.
  • Najmniejsza książka na świecie liczy 32 strony i ma wymiary 2,4 na 2,9 milimetra - jest o wiele mniejsza niż moneta jednego eurocenta. Autorem mini-woluminu jest niemiecki malarz Josua Reichert.
  • Najmniejszą książkę dla dzieci - "Stary król Cole" - wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1mm x 1mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 r. wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie!) tylko za pomocą igły.
  • Największa książka - super book, mierząca 2,74 x 3,07m została wydana w Denver w stanie Colorado- USA w 1976r. a składa się ona z 300 stron i waży 252,6kg.
  • Najcięższa książka świata to „Dzieje Ithalu” wydana przez jednego z arcyksiążąt habsburskich. Waży 48 kg.
  • Największą biblioteką świata jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów w ponad 460 językach. Całość zajmuje 856 km półek. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  • Największą biblioteką świata starożytnego była Biblioteka Aleksandryjska założona w Aleksandrii przez Ptolemeusza I Sotera. W bibliotece zgromadzono niemal całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie, perskie. Biblioteka wielka (Bruchejon) liczyła ok. 700 tys. zwojów, mała (Serapejon) — ok. 43 tys.